Yanlış Bildiklerimiz
Lastikler Hakkında Yanlış Bildiklerimiz!

Lastik havalarını düşük tutarsak, hem daha iyi tutunur, hem de daha konforlu olur!

Yanlış! Lastik havalarının, aracın fabrika değerinin altında olmaması gerekir. Hatta yüke ve yolcu sayısına göre artırılmalıdır. Çünkü inik lastiğin  tabanı  yere  yayılarak  daha  iyi tutunma sağlamaz. Aksine tabanın  ortası  yukarı  kalkar  ve  yol  ile  teması  kesilir.

İnik lastiklerin  yalnız  omuz kısımları yere basar. Lastik inikken; kayma hareketleri  çok  daha  düşük  hızlarda  başlar,  fren mesafesi uzar, direksiyon  hareketlerine  daha geç cevap alınır. Belki daha konforlu sürüş yaparsınız ama, konforlu şekilde yoldan çıkar, konforlu şekilde çarparsınız!


Sıcak  havada, lastiğin ısınmasını dengelemek için lastik havaları indirilir!

Yanlış!  Lastiğin  ısınmasının  en  büyük nedeni havanın sıcak olması değil,  lastik havalarının düşük olması nedeniyle lastik yanaklarının daha fazla esnemesidir.


Yağmurda inik lastik  daha az  kayar!

Yanlış!  İnik  lastikte  su  boşaltma kanalları kapandığı için yağmur suyunu  çok  daha az boşaltır hatta boşaltamaz ve su üzerine çıkma ve
su  yastığı  üzerinde  kayma  (aquaplanning)  çok daha düşük hızlarda başlar.


Motorlu araçlar lastiğin üzerinde gider!

Yanlış!  Motorlu  araçlar  lastiğin  içindeki havanın üzerinde gider. Eğer  lastiğin  içinde  hava  yoksa,  hiçbir yere gidemezsiniz. Doğru lastik  havası,  ayağınızdaki  ayakkabı  numarası  gibidir. Ayağınızı sıkan veya bol gelen bir ayakkabıyla nasıl yürüyemezseniz, otomobilin yol tutuşu da aynı şekilde bozulur.